DENTAL WELLNESS

by DELTA med

Liečba paradontitídy

Zastavme spolu zápalové ochorenie – parodontitídu (nepsr. parodontózu), ktorá postihuje ďasná, kosť či Vaše zuby a je spájaná s mnohými ďalšími vážnymi ochoreniami. Naši skúsení odborníci Vás podrobne vyšetria, poučia a preliečia. Udržte si svoje ústa dlhodobo zdravé a prispejte tak k zdraviu celého Vášho tela!

Čo je parodontitída (nespr. parodontóza)?

Parodontitída (nespr.parodontóza) je zápalové ochorenie v ústnej dutine spôsobujúce zápal ďasien, úbytok kosti v okolí koreňov zubov. Toto ochorenie postupne vedie k úplnej strate zubov. Ide o celoživotné ochorenie s jeho akútnymi a neaktívnymi fázami. Má bakteriálnu príčinu, ktorú je možné účinne ovplyvniť, no má aj genetickú príčinu, ktorú bohužiaľ ovplyvniť zatiaľ možné nie je. Parodontitídu (nespr. parodontózu) nemožno brať na ľahkú váhu. Výskum ukázal, že parodontitída (nespr.parodontóza) negatívne ovplyvňuje celý ľudský  organizmus a je dávaná do spojitosti s viacerými ďalšími ochoreniami, akými sú srdcovocievne ochorenia (mozgová príhoda, infarkt, angína pectoris, ateroskleróza), cukrovka typ II, metabolické ochorenia, obezita, HIV/AIDS atď. Mnohé choroby môžu priebeh parodontitídy (nespr.parodontózy) negatívne ovplyvniť, no platí to i naopak. Parodontitída (nespr.parodontóza) môže negatívne ovplyvniť priebeh spomínaných ochorení.  U tehotných žien môže parodontitída (nespr.parodontóza) spôsobiť nechcený predčasný pôrod.

Gingivitída (zápal ďasien) a Parodontitída (nespr.parodontóza)

Gingivitída je dlhodobý zápal ďasien, ktorý pri nedostatočnej liečbe prechádza do parodontitídy. U parodontitídy dochádza k značnému poškodeniu podporných tkanív zubov, čo môže viesť až k ich strate. Dôležité je rozpoznať symptómy včas a podstúpiť adekvátnu liečbu. Gingivitída a Parodontidída (nespr.parodontóza) predstavujú rôzne štádiá ochorenia. Kým gingivitída sa zvyčajne prejavuje menej vážnymi symptómami, ako sú opuch ďasien a krvácanie, parodontitída (nespr.parodontóza) spôsobuje vážnejšie problémy, vrátane výrazného ústupu ďasien, straty zubného kameňa a v konečnom dôsledku môže viesť až k strate zubov.

Pri pokročilej parodontitíde sú často potrebné agresívnejšie a komplexnejšie liečebné metódy, vrátane chirurgických zákrokov, regeneratívnej. V pokročilých štádiách ochorenia je dôraz kladený na záchranu zubov a obnovu poškodených tkanív, aby sa zastavil proces straty zubov.

Dôležité je včasné rozpoznanie a následná liečba parodintitídy (nespr.parodontózy), aby sa zabránilo jej progresii do pokročilého štádia. Preto zbytočne nečakajte a dohodnite si konzultáciu s našimi odborníkmi čo najskôr.

Faktory prispievajúce k parodontitíde

Parodontitída môže byť ovplyvnená rôznymi faktormi, medzi ktoré patrí:

  1. genetická predispozícia: niektorí jedinci sú geneticky náchylnejší na parodontitídu,
  2. fajčenie a používanie tabaku: fajčenie je jedným z hlavných rizikových faktorov pre vývoj a progresiu parodontitídy,
  3. nedostatočná ústna hygiena: nedostatočné, nesprávne alebo nepravidelné čistenie zubov a medzizubných priestorov prispieva k nahromadeniu zubného povlaku, ktorý je hlavnou príčinou zápalu ďasien,
  4. nesprávne stravovacie návyky: vyšší príjem cukrov a rafinovaných sacharidov môže prispievať k rozvoju parodontitídy,
  5. stres a rôzne ochorenia: stres a isté systémové ochorenia (ako je napríklad diabetes), môžu do istej miery ovplyvniť vznik a zhoršenie parodontitídy.

Príznaky parodontitídy

Parodontitída, známa aj ako paradentóza, sa prejavuje rôznymi príznakmi, ktoré by nemali byť prehliadané. K najčastejším patrí:

  • krvácanie ďasien: typickým príznakom je krvácanie ďasien pri čistení zubov alebo používaní zubnej nite – tento príznak sa môže objaviť dokonca aj pri jemnom čistení zubov alebo používaní zubnej nite; môže byť indikátorom zápalu spôsobeného nahromadením zubného povlaku,
  • opuch a začervenanie ďasien: zápal spôsobuje opuch a začervenanie ďasien, taktiež ide o príznak parodontitídy (nespr.parodontózy), ktorí trápi väčšinu pacientov s diagnostikovanou parodontitídou,
  • ústup ďasien: postupný ústup ďasien od zubov, čo vedie k odhaľovaniu koreňov zubov a následnej citlivosti zubov resp. krčkov zubov,
  • zmena polohy zubov: v dôsledku postupného oslabovania podporného tkaniva môže dochádzať k posunu alebo uvoľneniu zubov – tento stav sa spája nielen s ťažkosťami pri žuvaní alebo jedení, ale aj pri rozprávaní a ostatných činnostiach spojených so zubami,
  • páchnuci dych a zvláštna nepríjemná chuť v ústach: príčinou sú nahromadené baktérie, ktoré prispievajú k páchnucemu dychu aj pocitu zvláštnej neprirodzenej chuti v ústnej dutine.

Ak ste spozorovali nejaký z vyššie spomenutých príznakov, príp. máte pocit, že s vašimi zubami nie je niečo v poriadku – nečakajte, kým nebude neskoro. Ozvite sa nám. Naši špecialisti sa detailne pozrú na vaše zuby, zhodnotia ich aktuálny stav, navrhnú najvhodnejšie a najoptimálnejšie ošetrenie s dôrazom na vhodnú liečbu s dlhodobým efektom. Nám totiž záleží na každom vašom zube.

Dôležitosť liečby paradontitídy

Profesionálna liečba paradontitídy (nespr.parodontóza) je kľúčová pre zachovanie nielen zdravých úst, ale i celého organizmu. Pri neliečení parodontitídy (nespr.parodontóza) prídete postupne nielen o Vaše zuby alebo si privodiť rôzne vážne ochorenia, či zhoršiť ich priebeh, môžete ňou dokonca nakaziť aj Vašich najbližších, s ktorými žijete. Výskum totiž jasne dokazuje súvislosť s mnohými ďalšími ochoreniami, akými sú srdcovocievne ochorenia (mozgová príhoda, infarkt, angína pectoris, ateroskleróza), cukrovka typ II, metabolické ochorenia, obezita, HIV/AIDS atď. Baktérie spôsobujúce ochorenie parodontitídy môžete preniesť na Vašich rodinných príslušníkov.

Liečený postup

Naša liečba paradontitídy zahŕňa:

Prečo si vybrať Práve nás

Výhody služby liečby parodontitídy

Zlepšenie zdravia ďasien a celkovej ústnej hygieny.

Predchádzanie strate zubov a závažným zubným problémom.

• Odstránenie zápalových procesov a bolesti spojenej s ochorením parodontu.

Odborný dohľad a individuálne prístupy pre optimálne výsledky.

Je zrejmé, že liečba parodontitídy (nespr.parodontózy) v Dental Wellness v Bratislave má mnohé výhody. Hlavnou je prevencia rizika systémových ochorení, ako sú kardiovaskulárne a respiračné problémy, ktoré môžu byť spôsobené chronickým zápalom ďasien. Účinná liečba zároveň pomáha zachovať Vaše prirodzené zuby a zabraňuje ich strate, čo je dôležité nielen z estetického hľadiska, ale aj pre správnu funkciu žuvacieho systému. Okrem toho, zlepšenie ústnej hygieny vedie k zníženiu zápalu a krvácania ďasien, čím sa zlepšuje celková kvalita súkromného aj pracovného života pacientov. Zaiste uznáte, že boľavé či citlivé zuby neprispejú k vašej pohode.

FAQ

Často kladené otázky (FAQ)

Liečba sa zvyčajne vykonáva v lokálnej anestézii, aby sa minimalizovalo nepohodlie. Pacienti zvyčajne pociťujú len mierny diskomfort počas a po liečbe. V Dental Wellness používame šetrné metódy a liečebné postupy, aby sme minimalizovali akékoľvek nepohodlie našich pacientov.

Trvanie môže závisieť od rozsahu choroby a individuálnych potrieb. Väčšina procedúr sa dá zvládnuť v niekoľkých návštevách. Vo všeobecnosti možno povedať, že dĺžka liečby závisí od závažnosti ochorenia a reakcie pacienta na liečbu. V niektorých prípadoch môže byť potrebná dlhodobá a pravidelná starostlivosť.

Liečba parodontu je individuálna a závisí od stavu Vašich ďasien a zubov. Naši zubní odborníci Vám radi poskytnú presnú diagnostiku a odporúčania.

Frekvencia kontrolných návštev sa odporúča podľa Vášho zdravotného stavu. Na začiatku môžu byť kontroly častejšie. Neskôr sa interval medzi jednotlivými kontrolami môže predĺžiť. Je dôležité poznamenať, že počet a frekvencia návštev sa líšia podľa závažnosti ochorenia a individuálnych potrieb. Zvyčajne odporúčame pravidelné kontroly v niekoľkotýždňových intervaloch.

Existuje spojenie medzi parodontitídou (nespr. parodontózou) a inými zdravotnými problémami, ako sú srdcovocievne ochorenia (mozgová príhoda, infarkt, angína pectoris, ateroskleróza), cukrovka typ II, metabolické ochorenia, obezita, HIV/AIDS atď. Mnohé choroby môžu priebeh parodontitídy negatívne ovplyvniť, no platí to i naopak. Parodontitída môže naopak negatívne ovplyvniť priebeh spomínaných ochorení. U tehotných žien môže parodontitída spôsobiť nechcený predčasný pôrod. Dôkladná starostlivosť o ďasná má pozitívny vplyv na celkové zdravie.

Hoci to nie je tak bežné ako u dospelých, sú známe juvenilné formy tohto ochorenia, ktoré postihujú už teenagerov. Prevencia a čistota sú kľúčové aj pre zdravé ďasná detí a mladých. Platí, že podobne ako u dospelých, aj u mladistvých je kľúčová rýchla diagnostika a liečba zameraná na zabezpečenie dlhodobej, účinnej a správnej ústnej zdravotnej starostlivosti.

Najlepšou prevenciou je pravidelná a dôkladná ústna hygiena, vrátane čistenia zubov (ideálne dvakrát denne – ráno a večer), používania zubnej nite ako i medzizubných kefiek a pravidelných návštev dentálneho hygienika. Taktiež odporúčame vyhýbať sa fajčeniu a udržiavať správnu životosprávu s dôrazom na zdravú stravu.

Otváracie hodiny

Pondelok 8:00 - 13:00
Utorok 8:00 - 13:00
Streda 13:00 - 18:00
Štvrtok 8:00 - 13:00
Piatok 8:00 - 13:00
Sobota ZATVORENÉ
Nedeľa ZATVORENÉ
Napíšte nám e-mail

recepcia@dentalwellness.sk

Zavolajte nám

0917 678 678

DELTAmed

Presmerujeme vás na našu hlavnú stránku:

Naše darčekové poukazy si viete zakúpiť len na webovej stránke našej materskej kliniky www.deltamed.sk Teraz vás presmerujeme.